Упис у први разред школске 2023-24.

Поштовани родитељи ,

обавештавамо Вас да ће се упис деце у први разред основне школе, за школску 2023/2024. годину обавити у времену од 03. априла 2023. до 31.маја 2023.

Родитељу или другом законском заступнику деце која су стасала за упис у први разред основне школе  омогућено је да искажу интересовање за упис детета у одређену школу и то личним одласком у школу или да електронским путем дефинишу датум уписа детета у одређену основну школу на територији Србије преко Портала еУправа.

Како да упишете дете у школу електронски (кораци)

• Уколико нисте, потребно је да се региструјете на Порталу еУправа.
    Детаљно упутство можете пронаћи овде.
  • Након успешне регистрације потребно је да се пријавите на Портал (упутство за пријаву)
  • Дугме „Покрени услугу“ отвара страницу где је потребно да одаберете школу у којој желите да закажете термин за тестирање ђака и упис и одаберите термин.
  • Детаљно упутство за родитеље можете погледати ОВДЕ

УПИС ПРВАКА 2023/2024

Поштовани родитељи,

Како да упишете дете у школу електронски (кораци)

• Уколико нисте, потребно је да се региструјете на Порталу еУправа.
    Детаљно упутство можете пронаћи овде.
  • Детаљно упутство за родитеље можете погледати ОВДЕ
  • Захваљујући електронској услузи еУпис родитељи не доносе документацију у школу, већ се она прибавља по службеној дужности електронским путем. Преко апликације еУпис извршиће се повлачење података о ученику (извод из матичне књиге рођених, евиденције пребивалишта и доказ о обављеном лекарском прегледу)

Према Закону о основама  система образовања и васпитања (чл. 18. Закона о основама система образовања и васпитања -“Сл.гл. РС” бр. 72/09; 52/11; 55/13; 35/13 – аутентично тумачење; 68/15; 62/16 – одлуке УС и 88/2017) у први разред се уписује свако дете које до почетка школске године има најмање шест и по, а највише седам и по година.

То значи да се школске 2023/2024. године  у први разред уписују сва деца рођена од 1. марта 2016. године до краја фебруара 2017. године. Родитељи ове деце имају законску обавезу да упишу своје дете у први разред.
    Постоји могућност да се у први разред основне школе упише и дете које је при поласку у школу (1. септембра) старо од шест до шест и по година. То се у школској 2022/2023. години односи на децу рођену од 1. марта до 31. августа 2016. године.

Превремени упис је специфичан, јер дете мора да прође кроз проверу спремности за полазак у школу коју врши педагог или психолог. На основу њиховог мишљења и уз процену интерресорне комисије школа може да препоручи: упис детета у први разред или одлагање поласка у школу за годину дана, уз наставак похађања припремног предшколског програма.

За све додатне информације обратите се секретару школе или педагогу.

Рада

Педагог у ОШ " Свети Сава",Плавна